fbpx

10 Przyczyn dlaczego twój komputer działa wolno

PC-WIZARD.PL serwis komputerowy

1. Przeładowany start systemu

zbyt wiele uruchamianych przy starcie systemu może znacząco spowolni uruchamianie i pracę systemu
– usuń programy, które nie są Ci niezbędne przy starcie systemu.
– sprawdź czy nie “wisi” jakaś aktualizacja systemu jeśli tak to albo ją zainstluj albo wyłącz
– sprawdź i napraw błędy logiczne na dysku
– wyczyść pliki z katalogów tymczasowych
– włącz oczyszczanie dysku.

2. Programy szpiegowskie

Często zdarza się instalacja złośliwych programów bez zgody użytkownika przez pocztę albo w tle podczas otwierania stron zawierających skrypty automatycznie instalujące i dodające niepożądane złośliwe oprogramowanie do przeglądarki czy rejestru systemu. Może to uszkodzić system i znacząco spowolnić pracę komputera a także spowodować zagrożenia związane z bezpieczeństwem danych takich jak hasła do poczty, portali społecznościowych Facebook, Google+, Twitter, kont bankowych itp.
Najlepsza w tym przypadku jest profilaktyka czyli stosowanie zabezpieczeń pracujących w czasie rzeczywistym. Warto także co jakiś czas stosować skanowanie na żądanie za pomocą programów wykrywających tego typu zagrożenia.

3. Rejestr

Jeśli twój rejestr systemu jest uszkodzony, albo rozrośnięty często może powodować błędy BSOD oraz niestabilną pracę i znaczące spowolnienie systemu, wolny start i ekstremalnie wolne zamykanie komputera, oraz bardzo duże spowolnienie wszelkich procesów systemu operacyjnego

4. Znaczna fragmentacja dysku

Znacząco wydłuża wyszukiwanie plików na dysku, oraz ich użycie.
defragmentacja dysku odwraca ten proces i poprawia wydajność, W systemach Windows 7+ ta operacja jest wpisana standardowo w harmonogram ale można to też wywołać ręcznie.

5. Kiepskie oprogramowanie antywirusowe, zabezpieczające itp.

Oprogramowanie antywirusowe kiepskiej jakości także może być przyczyną niestabilnej pracy i słabej wydajności systemu operacyjnego a także nie zapewni skutecznej ochrony przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.
Warto używać Najlepszej klasy oprogramowania antywirusowego posiadającego oprócz aktualizowanej na bieżąco bazy danych zagrożeń, ochronę heurystyczną ponieważ zapewni to wydajną i bezpieczną pracę komputera i skuteczną jego ochronę nawet na najnowsze zagrożenia.

6. Plik wymiany

Jest niezbędny do normalnej pracy systemu i jeśli dysk twardy ma zbyt mało miejsca na jego alokację może to znacząco wpłynąć na wydajność i wogule pracę systemu. Przy normalnych zastosowaniach komputera przestrzeń na dysku dla pamięci pliku wymiany powinna wynosić 2x pamięć ram (w zależności od posiadanej pamięci) powyżej 16 GB ram proporcje mogą być mniejsze. W przypadku 32 GB proporcje mogą być 1 x 1.

7. Pliki tymczasowe

Zbyt duża ilość plików tymczasowych w katalogach systemu Windows i profilu użytkownika znacząco spowolnią pracę systemu i rozruch a także mogą spowodować nieprawidłową pracę programów. Warto zadbać o okresowe ich czyszczenie, niestety Windows sam tego nie pilnuje. Aplikacje też są bałaganiarzami i same nie sprzątają po sobie.

8. Wirusy

Oczywista oczywistość , warto zadbać o ochronę i aktualne oprogramowanie antywirusowe i oczywiści zdrowy rozsądek przy otwieraniu poczty i surfowaniu w internecie. Warto instalować oprogramowanie tylko z pewnych źródeł a już na pewno wcześniej je sprawdzić oprogramowaniem antywirusowym.

9. Problemy sprzętowe

Uszkodzony dysk,pamięć ram , karta graficzna, zbyt słaby lub uszkodzony zasilacz też może być przyczyną niestabilnej, wolnej pracy
systemu.

10. Przegrzewanie się komputera

Za wysoka temperatura procesora zmniejsza jego częstotliwość jego pracy i może też sprzętowo powodować czasowe wyłączanie poszczególnych rdzeni żeby go ochłodzić co znacząco może spowolnić pracę komputera, Pamięć ram gdy pracuje w zbyt wysokiej temperaturze przestaje być stabilna, chipset na płycie głównej , mostki mogą także spowodować spowolnienie pracy albo zawieszenie komputera, Dysk twardy pracujący w zbyt wysokiej temperaturze może ulec uszkodzeniu.
Warto zadbać o odpowiednie chłodzenie i konserwację poszczególnych elementów chłodzących.

Share ButtonSecured By miniOrange